Titlu:  Sales Executive Key Account

Locație: Satu Mare

Funcțiune: Commerce

Departament: Commerce - Sales - Off Trade

Tipul de contract: Perioadă nedeterminată

Scopul Postului

• Contribuie activ la atingerea obiectivelor HEINEKEN Romania prin: promovarea imaginii
companiei, gestionarea relației cu clientii alocati si dezvoltarea distributiei pentru produsele
companiei, conform politicii HEINEKEN Romania.

Responsabilități cheie:

Strategia și managementul clientului
• Este responsabil de vizitarea tuturor clienților de pe aria sa conform procedurii interne agreate la
nivel de HEINEKEN Romania;
• Este responsabil cu realizarea lunară a obiectivelor trasate de managerul direct sau a altor
obiective, aliniate planului de susținere a strategiei de canal.
• Coordonează toate activităţile la nivel de magazin și arie coordonată, pentru a asigura
disponibilitatea permanentă la raft a tuturor produselor listate, influențează plasările extra,
comenzile, verificând şi asigurând existenţa stocurilor în cantitate suficientă;
• Monitorizează şi raportează toate activităţile concurenţei de pe aria sa;
• Caută în mod proactiv oportunităţi la clienții din portofoliu care pot contribui la dezvoltarea
companiei, a categoriei şi a imaginii companiei şi întreprinde acţiuni imediate după obţinerea
aprobărilor de la KAM şi de la reprezentantul magazinului;
• Menține și dezvoltă relația cu factorii de decizie din magazine/depozite centrale pentru buna
desfășurare a procesului de vânzare/post-vânzare.
• Coordonează & instruieşte merchandiserii externi atribuiți ariei;
• Menţine şi dezvoltă o foarte bună relaţie profesională cu factorii de decizie din magazine (sefi de
raion, sefi de departament, directori de magazin) si cu agentiile partenere – merchandising,
ISCA/sampling s.a.;

Planificarea și implementarea calendarului Promo
• Asigură implementarea conform standardelor interne şi la timp a promoţiilor în magazine;
• Verifică respectarea părţilor contractuale pe arie şi ia măsurile necesare pentru a corecta
deficienţele;

Managementul Resurselor
• Se asigură că toate mijloacele fixe (vitrine frigorifice) ale HEINEKEN Romania sunt plasate şi
utilizate pentru vanzarea şi promovarea produselor companiei, conform politicilor şi procedurilor
in vigoare şi condiţiilor contractuale de pe aria sa.
• Se asigură că bugetul alocat este cheltuit eficient si în conformitate cu Politica de acordare a berii
gratis în scopul creşterii indicatorilor de performanţă în aria alocată, întocmind toate documentele
necesare;
• Se asigură că bugetul alocat de merchandising este realizat în vederea îndeplinirii ectivitaților de
pe aria sa și este aprobat cu managerul direct

În Romania, HEINEKEN are peste 1.000 de angajați care lucrează într-una din cele 4 fabrici, în aria de vânzări sau în sediul central al companiei.

Suntem compania cu cel mai diversificat portofoliu de bere și cidru de pe piața din Romania și oferim consumatorilor nostri produse de calitate, mărci extraordinare și experiențe unice.

Suntem o echipă de oameni dinamici, care pun pasiune în tot ceea ce fac.

Credem că a lucra la HEINEKEN Romania înseamnă mai mult decât a produce bere și cidru: înseamnă a dezvolta produse noi și a aduce experiențe unice in viețile oamenilor care aleg să consume produsele din portofoliul nostru.